Следродилна депресия - общ поглед
Следродилната депресия, е разстройство на настроението, което засяга майките след раждане. Тя може да бъде диагностицирана с помощта на скринингови инструменти, като например Единбургската скала за следродилна депресия (EPDS), въпросник за самооценка, предназначен за ранно идентифициране на депресивни симптоми при жени в родилно отделение. Клиничното проучване NCT00251342, проведено от Китайския университет в Хонконг, се фокусира върху оценката на ефективността на EPDS скрининга спрямо обичайната клинична практика за откриване на следродилна депресия и неговото въздействие върху психичното здраве на майката шест месеца след раждането. Проучването предполага, че майките, скринирани с EPDS, биха имали по-добри резултати за психичното здраве поради навременното идентифициране и последващи интервенции за психично здраве, насоки за родители, консултации в семейните отношения и други поддържащи мерки. Първичната диагноза на следродилната депресия често включва такива инструменти за самооценка на скрининг, допълнени от клинични оценки. Възможностите за лечение обикновено включват психологическо консултиране, интервенции за психично здраве, подкрепа за родителството и семейната динамика и в някои случаи медикаменти.
Рисковите фактори за следродилна депресия включват предишна психиатрична анамнеза, липса на социална подкрепа, стрес, свързан с грижите за децата и родителството, и евентуално неудовлетвореност от брака. Проучването измерва и вторични резултати като родителски стрес, удовлетвореност от брачните отношения, трудов статус, резултати за здравето на детето (включително тегло и хоспитализация) и състояние на психичното здраве 18 месеца след ражданетo. Епидемиологично, проучването включва китайски майки, живеещи в Хонконг, което илюстрира значението на културните и регионалните съображения при скрининга и управлението. Значимите усложнения на следродилната депресия включват нарушено психично здраве на майката, повишен родителски стрес, потенциални последици за брачните отношения и неблагоприятни последици за здравето на детето.
Ранният скрининг и интервенция играят решаваща роля за смекчаване на тези усложнения.
Като цяло, следродилната депресия е често срещано и сериозно състояние, изискващо ранно откриване чрез инструменти като EPDS, последвано от цялостно лечение и подкрепа, насочени към психичното здраве, родителските предизвикателства и семейната динамика, за да се подобрят резултатите както за майката, така и за детето.