Това са често задавани въпроси, които съм си задавала и аз. Отговарям от чисто човешка гледна точка.
Ще ми помогнете ли? Моята ситуация е......
В ролята си на психолог/ терапевт съм с нагласата да помагам. Няма еднозначен отговор на така поставения въпрос. Консултацията е двустранен процес , също като обучението и всякакъв вид комуникация. Изначалната сила да си помагаме е в нас. Психологът може да насочва , да подкрепя, но помагате си вие най-вече. Отговорността не е едностранна.
Консултациите са скъпи, предпочитам да говоря с приятели.
Да, скъпи са и това е тема за една дълга и многопластова дискусия. Решенията за по- достъпни консултации за съжаление не зависят от хората, избрали да бъдат психолози/ терапевти. Всъщност и лекарите за физическото тяло са скъпи, стоматолозите са скъпи. Защо се разграничава лекарят на душата от останалите?
Говоренето с приятели е субективно, защото сме емоционално обвързани с тях. Психолозите следва да са неутрални, което улеснява идентифицирането на душевните болки.
Какви дипломи има даден психолог?
Повечето психолози са описали подробно формалните си образования, квалификации, курсове, семинари и т.н.
Все пак както е и при лекарите – дипломата не те прави лечител! Познавам толкова, завършили медицина, а отношението им към пациента е комерсиално и всякакво друго, но не и хуманно!
Така е и при лечителите на душата. Понякога и 100 дипломи не са гаранция, че точно този психолог/ терапевт ще те съпроводи по трудния и често болезнен път на твоите ресурси, твоите лични отговори и твоите предписания за щастлив и смислен живот. Юнг го е казал ясно :
„ Ако искате да разберете човешката душа, влезте в лудницата, бордеите, църквата…Там, в ужасите на затворите, лудниците и болниците, в сивите кръчми на предградията, в бордеите и баровете, където се играе комар, в елегантните салони , в борсите на социалистическите сбирки, в църквите, в сектанските събори, чрез любов и омраза, чрез преживяването на страсти във всичките им форми, той ще пожъне много повече знание, отколкото дебелите учебници могат да му дадат. И ще знае как да лекува болните с истинско познаване на човешката душа“.
В крайна сметка как да избирам психолог?
Разбира се – осведомете се за образованието на психолога. Но усещайте. Това как се чувствате е най- сигурният отговор на въпроса «Трябва ли да го / я посещавам. Много често ( според мен даже почти винаги) теорията няма много допирни точки с практиката.
Всички сме на различно интелектуално, емоционално, духовно развитие и затова е нормално да не си допадате с всеки психолог. Доверявайте се на интуицията си.
Мога да се справя и сам/ сама.
Да, възможно е. Но с психолог е по- лесно. Вярвам в целителната сила на ранения лечител. Това е архетип. Накратко казано – само раненият и изцелил се човек е способен да лекува и изцелява друга душа, друго човешко същество.
Вслушвайте се в собствените си усещания.
Ограничете предразсъдъците. Доверете се на еклектиката в лечителското изкуство на душите.
Може от всеки терапевт да си вземете «парчето пъзел», което липсва във вашия , а това което не ви допада да изхвърлите встрани от полезрението си. Това работи!
Помнете, че сме дух- душа- тяло. Не залитайте в крайности – само в духовното или само в тленното, защото човекът е едно неразделимо цяло.
Обръщайте внимание на конкретните обстоятелства за вашата ситуация/ проблем. Понякога общите напътствия и съвети са неприложими във вашия случай. В този контекст търсете някой, който ще търси дълбоките причини и взаимовръзки, а не единствено да дава напътствия за моментно разрешение на дадения казус.
Дългосрочните решения обикновено са смислените и целебните, водещите към висшата цел - еволюция на душата.